Gece Edebiyat

Yol Hikayesi

 Karanlık penceremden gözlerken sokak lambalarının gölgesi düşmüş alnıma. Duvara yansıyan ışık hüzmeleri her bir hücremle alay ediyor. Sigaramın dumanı bilinmezliklerimi kanıksıyor. Gezgin oldum yaşanmamış limanlara. Demir atmak gelmedi benim elimden. Ulak oldum dolaştım, masallar anlattım ana rahmine düşmemişlere. Karacasına aşık olduğum bir atın sırtında çürüttüm bütün zerafetimi. Bir gün beni üstünden atıp gideceğini bile bile mahmuzlarını sımsıkı tuttum. Yorulduğunda ay ışığında dinlendirdim. 

 Bir gün kızıllaşmaya başladı gökyüzüm. Güneş araladı ışığını. Sıcaklığı bedenimde hissetmeye başladım. Buz tutmuş ellerim çözüldü. Yerini unuttuğum kalbimin tik takları kulaklarımı sağır etti. Donuk bakışlarımda bir ümit ışığı parladı. Gidilmesi gereken başka yollar da vardı. Belki de her zaman masal anlatan olmak önemli değildi. Atımın sıkıca tuttuğum mahmuzlarını bıraktım. Bıraktığım yere bir çiçek ekmeyi unutmadan, yola tek başına devam etmeye karar verdim. Elbette ki zordu. Alıştığın bir evden ayrılırken kokun siner duvarlara. Yaşadığın şehirden giderken o güne kadar hiç karşılaşmadığın Ali Amcalar, Ayşe Teyzeler bile gelir sarılırlar boynuna. 

 Ama yaşamından çalınıyor, gökyüzü bulunduğun yerde rengini kaybediyor ve nefes alışların nefesini tuttuğun o anlarla denk düşüyor ise artık kapı açıktır. Sen istesen de istemesen de o yol seni çağırır.

Merhaba sevgili okur, ben Merve. Sana bir nebzede olsa kendimden bahsetmek istiyorum. 1997 yılının Aralık ayında Ayvalık’ta dünyaya geldim. Anlayacağın küçük bir yaz kasabasında başladı hayatla olan serüvenim. İlkokulun bir kısmını Ayvalık’ta tamamladım daha sonra Manisa’da ikamet etmeye başladım. Okul hayatımı sorarsan eğer matematikten her zaman nefret ederdim. Sayılarla aram maalesef hiçbir zaman iyi olmadı. En büyük aşkım ise her zaman edebiyattı. Ortaokul ve lisede kendimce bir şeyler karalamaya başladım. Genel olarak o zamanlar şiir türünde yazmak daha çok hoşuma gidiyordu. Ergenlik melankolisi ve büyüme çarpıntıları eşliğinde şiirde kendimi daha çok ifade edebileceğimi düşünüyordum. Ortaokul lise derken zaman birden geçti ve bir baktım ki üniversite zamanı gelmiş dayanmış kapıma. Şu an Eskişehir Anadolu Üniversitesinde okuyorum. Üniversiteye başladığımda yazı konusunda kendimi daha farklı türlere yönlendirdim. Farklı dergilerle bağlantı kurdum. Ve ilk yazımı gönderdim. Haber geldiğinde kendim bile inanamamıştım. Çünkü aslında yakın arkadaşlarımın desteklemesi ve ısrarı üzerine açıkçası böyle bir adım atmıştım. Şu an Gece Sanat ile iki farklı internet dergisinde daha yazarlığımı sürdürmekteyim.

Translate »