Gece Edebiyat

Kapıları Çalan Benim

Bir güneydoğu havası çalınırken yanık teninden kulaklar sağır gözler kör. Yeşil gözlerimden geçen her görüntü zamana yenik düşmüşken bir kız çocuğu beliriyor karşımda birden, üzerinde kırmızı entarisi başına bağladığı gül oyalı yemenisiyle. Ah Zarife eski arkadaşım. Buğulu gözlerin hala aynı inançla bakıyor mu belirsiz yarınlara? Ben ki nehirler boyunca kadınlar tanıdım senden sonra ama hepsine seni anlattım. O kutsal gül oyalı mendillerine hayallerini nasıl ilmek ilmek işlediğini. Her işlediğinde hepsinden bir kere daha vazgeçtiğini…

Ah Zarife eski arkadaşım. Siyah bir gecede düş olup konsan ya başucuma. Tıpkı o ucu bucağı görünmez günlerde olduğu gibi, sen anlatsan ben dinlesem yine sizin oraları. Uzaklarda bir yerlerde duyar mısın senli çığlıklarımı? Ama bu kez ben biraz yaşlıcayım kırışmış gözyaşlarım. Sen ise o ipek teninle bana bıraktığın emanetinle su damlası. Bir göçmen kuşu getirir mi seni bana?

Ah Zarife eski arkadaşım.

Merhaba sevgili okur, ben Merve. Sana bir nebzede olsa kendimden bahsetmek istiyorum. 1997 yılının Aralık ayında Ayvalık’ta dünyaya geldim. Anlayacağın küçük bir yaz kasabasında başladı hayatla olan serüvenim. İlkokulun bir kısmını Ayvalık’ta tamamladım daha sonra Manisa’da ikamet etmeye başladım. Okul hayatımı sorarsan eğer matematikten her zaman nefret ederdim. Sayılarla aram maalesef hiçbir zaman iyi olmadı. En büyük aşkım ise her zaman edebiyattı. Ortaokul ve lisede kendimce bir şeyler karalamaya başladım. Genel olarak o zamanlar şiir türünde yazmak daha çok hoşuma gidiyordu. Ergenlik melankolisi ve büyüme çarpıntıları eşliğinde şiirde kendimi daha çok ifade edebileceğimi düşünüyordum. Ortaokul lise derken zaman birden geçti ve bir baktım ki üniversite zamanı gelmiş dayanmış kapıma. Şu an Eskişehir Anadolu Üniversitesinde okuyorum. Üniversiteye başladığımda yazı konusunda kendimi daha farklı türlere yönlendirdim. Farklı dergilerle bağlantı kurdum. Ve ilk yazımı gönderdim. Haber geldiğinde kendim bile inanamamıştım. Çünkü aslında yakın arkadaşlarımın desteklemesi ve ısrarı üzerine açıkçası böyle bir adım atmıştım. Şu an Gece Sanat ile iki farklı internet dergisinde daha yazarlığımı sürdürmekteyim.

Translate »