Gece Edebiyat

Bir Ülkenin Küllerinden Doğuşu

Yazarın okunurken dinlenmesi için tavsiye ettiği müzik

 Halkın yalnızca yüzde üçünün okuma ve yazma bildiği, kadının adının dahi olmadığı bir dönemden/savaştan çıkan Türk halkının refaha ermesi çok uzak değildi.

  27 Ekim 1923’te hükümetin istifasını, bir sonraki gün mecliste endişe ve kaygı izledi. Mustafa Kemal, kendinden emin bir şekilde söze başladı: “Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.” 

  Tarihler 29 Ekim 1923’ü gösteriyordu. Mustafa Kemal, yaşanılan krizin çözümü için anayasa değişikliğini önerdi. Bir milletin küllerinden yeniden doğmasına vesile olan ilk madde, 96 yıl önce kesinleşti: “Türkiye devletinin yönetim şekli Cumhuriyettir.” 

  Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete emanet edildiği o gün ve sonrasında yapılan devrimlerin namı, yalnızca ülkeye değil tüm dünyaya yayıldı. Kadınların adının olmadığı ülkede, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Türkiye, uygar olma yolundaki adımlarını atarken küçük büyük herkesin umutla baktığı bir ülke haline geldi.

  Bugün 96. yılını dolduran Cumhuriyetimizi, Mustafa Kemal Atatürk ve nice cesur Türk halkına borçluyuz. Unutmamalıyız ki; onun açtığı yolda, gösterdiği hedefe, durmadan yürüyeceğimize ant içtik!

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.” Mustafa Kemal Atatürk

"dalgınlığınıza gelmek istiyorum ve kaybolmak o dalgınlıkta."

Translate »