Gece Edebiyat

Bir Ülkenin Küllerinden Doğuşu

Yazarın okunurken dinlenmesi için tavsiye ettiği müzik

 Halkın yalnızca yüzde üçünün okuma ve yazma bildiği, kadının adının dahi olmadığı bir dönemden/savaştan çıkan Türk halkının refaha ermesi çok uzak değildi.

  27 Ekim 1923’te hükümetin istifasını, bir sonraki gün mecliste endişe ve kaygı izledi. Mustafa Kemal, kendinden emin bir şekilde söze başladı: “Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.” 

  Tarihler 29 Ekim 1923’ü gösteriyordu. Mustafa Kemal, yaşanılan krizin çözümü için anayasa değişikliğini önerdi. Bir milletin küllerinden yeniden doğmasına vesile olan ilk madde, 96 yıl önce kesinleşti: “Türkiye devletinin yönetim şekli Cumhuriyettir.” 

  Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete emanet edildiği o gün ve sonrasında yapılan devrimlerin namı, yalnızca ülkeye değil tüm dünyaya yayıldı. Kadınların adının olmadığı ülkede, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Türkiye, uygar olma yolundaki adımlarını atarken küçük büyük herkesin umutla baktığı bir ülke haline geldi.

  Bugün 96. yılını dolduran Cumhuriyetimizi, Mustafa Kemal Atatürk ve nice cesur Türk halkına borçluyuz. Unutmamalıyız ki; onun açtığı yolda, gösterdiği hedefe, durmadan yürüyeceğimize ant içtik!

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.” Mustafa Kemal Atatürk

Ece ÖZER, 17.05.1998 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Süloğlu Cumhuriyet İlköğretim Okulunda bitirdikten sonra daha iyi bir öğrenim görebilmek adına ailesi ile Edirne’ye taşındı. Ortaokul dönemlerinde çeşitli öyküler ve şiirler yazdı. Onu yazmaya teşvik eden olay, 12 yaşında katıldığı şiir yarışmasında derece elde etmesiydi. Lise dönemi süresince de yazmaya devam etmesinin yanı sıra sinema sektörüne ilgi duymaya başladı ve 2014 yılında Akademi Edirne 2 adlı projenin Sinema Atölyesi’ne katılmaya hak kazandı. 7 ay boyunca çeşitli sanatçılardan eğitim aldı. Sene sonunda arkadaşlarının da katkısıyla çektiği kısa film ile 7. Gençliğin Gözünden Türkiye Liselerarası Kısa Film yarışmasına katıldı ve derece elde etti. 2016 yılında, liseden mezun oldu ve o yaz evde tek başına üniversite sınavına hazırlanmaya başladı. Bu esnada ona en büyük destek İnstagram üzerinden açtığı hayalleregidenyolum adlı çalışma bloğu oldu. 2017 yılında Anadolu Üniversitesinde İletişim Tasarımı ve Yönetimi bölümünü kazandı. Bu süreçte yaşadığı tecrübeleri daha detaylı anlatıp büyük kitlelere ulaştırabilmek adına Wordpress üzerinde aynı isimle bir blog açtı. Halen çeşitli konular hakkında yazmaya ve kendini geliştirmeye devam ediyor.

Translate »