Gece Edebiyat

Akşamüstü Çocukları

 Kapkara gözleri titreyen mumun ışığında harelere ayrıldı. Mumdan daha çok yanan göz bebekleri sık çevrilmiş kirpiklerinden bakarken yüzüme, o an ne yapmam gerektiğini anlayamamıştım. Ürkek bir ceylan gibi titrerken tüm bedeni, bir kemanın yaylarında aradım onu. Hüzünlü bir notaya benzettim önce bakışlarını. Daha önce hiç keşfedilmemiş melodi gibi yankılandı içimde. Bestelenmesi zor bir şarkı gibi imkansız şeyler vardı gözlerinde. Sanki bir nehir akıyordu; şırıltısı kendini kesen, dur durak bilmeyen. Kıyılarına vurmaya korkan çocuklar gibi yaklaşmaya korktuğum halde neydi beni böyle çeken?  

 Gözlerimi kapattığımda onunla yitik uzay boşluklarından bir düş düştü peşime. Kapkara gözleri düşümde sevdi beni. Düşümde istedi ruhu bedenimi. Düşler ülkesinde kovalamaca oynamaktı bizimkisi. Kim kimi sobeleyecekti? Cevabı yoktu bütün bu soruların. Çocuklar gibi koşardı herkes yorulduğunda kendi evine. Kendi evine diyorum çünkü yanlış evlerde hayatını arayan doğru çocuklardık biz. Akşamüstleri kapı önlerinde kesişirdi yollarımız. Kapı önlerinde öperdim ben seni. Kapıları kapatınca başlardı senli hayallerim. Bazen de yanına varamaz uzaktan seyrederdim sık kirpikli kapkara gözlerini. 

 Sevgilim, çocukken de böyle telaşlı mı bakardı gözlerin?

Merhaba sevgili okur, ben Merve. Sana bir nebzede olsa kendimden bahsetmek istiyorum. 1997 yılının Aralık ayında Ayvalık’ta dünyaya geldim. Anlayacağın küçük bir yaz kasabasında başladı hayatla olan serüvenim. İlkokulun bir kısmını Ayvalık’ta tamamladım daha sonra Manisa’da ikamet etmeye başladım. Okul hayatımı sorarsan eğer matematikten her zaman nefret ederdim. Sayılarla aram maalesef hiçbir zaman iyi olmadı. En büyük aşkım ise her zaman edebiyattı. Ortaokul ve lisede kendimce bir şeyler karalamaya başladım. Genel olarak o zamanlar şiir türünde yazmak daha çok hoşuma gidiyordu. Ergenlik melankolisi ve büyüme çarpıntıları eşliğinde şiirde kendimi daha çok ifade edebileceğimi düşünüyordum. Ortaokul lise derken zaman birden geçti ve bir baktım ki üniversite zamanı gelmiş dayanmış kapıma. Şu an Eskişehir Anadolu Üniversitesinde okuyorum. Üniversiteye başladığımda yazı konusunda kendimi daha farklı türlere yönlendirdim. Farklı dergilerle bağlantı kurdum. Ve ilk yazımı gönderdim. Haber geldiğinde kendim bile inanamamıştım. Çünkü aslında yakın arkadaşlarımın desteklemesi ve ısrarı üzerine açıkçası böyle bir adım atmıştım. Şu an Gece Sanat ile iki farklı internet dergisinde daha yazarlığımı sürdürmekteyim.

Translate »